česky / english
cyklo

program ME 2013

cyklo

Trasy & profily ME 2013

Rekordní počet startujících na ME

Evropský šampionát v silniční cyklistice, který se pro kategorie U23 mužů, U23 žen ,juniorů a juniorek uskuteční na Moravě 17. - 21. července táhne. Přihlášen je rekordní počet zemí, vedení Evropské cyklistické unie dnes potvrdilo, že se přihlásilo třiatřicet zemí.
I konkrétní číslo startujících jezdců bude rovněž hodně vysoké, ale zatím je nelze upřesnit. Přihlášky jsou jako širší nominace, takže jednotlivé svazy na nich mají více závodníků a závodnic než může startovat. Každopádně do časovek může každá země postavit po třech závodních, závod s hromadným startem může jet sedm mužů U23 a stejný počet juniorů, v kategorii žen U23 a juniorek pak osmi závodnicích.
Ve Frýdku-Místku, Brně a Olomouci se představí jezdci následujících států: Rakouska, Ázebájdžánu, Belgie, Běloruska, Chorvatska, ČR, Dánska, Španělska, Estonska, Finska, Francie, Británie, Německa, Řecka, Maďarska, Irska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Moldávie, Monaka, Nizozemí, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Švýcarska, Slovenska, Švédska a Ukrajiny.
"Pořádání mistrovství Evropy do 23 let a juniorů pouze potvrzuje, že cyklistka má v Olomouci a celém regionu silnou pozici. Není to náhoda. Vedení radnice pravidelně investuje finanční prostředky do výstavby nových cyklostezek pro rekreační sportovce, podporuje úspěšné mládežnické týmy, které získávají medaile na domácích šampionátech. V roce 2011 se u nás konalo republikové mistrovství a přilákalo tisícovky fanoušků. Pořádání evropského šampionátu je odrazem tohoto snažení. Věřím, že čtyři silniční závody na Svatém Kopečku budou tou nejlepší propagací sportu a diváci uvidí atraktivní podívanou," zve do Olomouc primátor města Martin Novotný.
"Snahou každé radnice je získávat pořádání špičkových akcí. O to se snažíme a mistrovství Evropy je právě takovým podnikem. Jsem přesvědčený o tom, že v pelotonu uvidíme závodníky, kteří za několik let budou sbírat úspěchy na Tour de France a v tu chvíli si připomeneme, že jsme je před časem přivítali v Olomouci. Myslím si, že takové závody do našeho města patří. Cyklistika je v Olomouci velice populární. Každý den vyráží stovky lidí na kole do jeho okolí za aktivním odpočinkem. Rodiče s dětmi do malebných rovinek Litovelského Pomoraví, ti zdatnější až do podhůří Jeseníků, kde zdolávají náročné horské terény. Už proto věřím, že všechny závody proběhnou v příjemné atmosféře," dodal Novotný.